Denizlerde Rüzgar Durumu
Cuma, 15 Kas 2019
Sayfa Konumu: Anasayfa Denizlerde Rüzgar Durumu

Üye GirişiAnket

DenizPiyasası.com'daki hangi bölüm ile daha çok ilgileniyorsunuz?
 

DENİZLERDE RÜZGAR DURUMU

Denizlerimizdeki rüzgar durumunu görüntülemeniz için seçeceğiniz denizin adı üzerine tıklamalısınız.

RÜZGAR YÖNLERİ VE İSİMLERİ


TÜRKİYEDE ESEN BAŞLICA RÜZGARLAR

1.KARAYEL: Kuzeybatı yönünden esen rüzgarlara verilen addır. Geçici siklonların ülkemize sokulduğu kış mevsimlerinde görülür. Siklonların soğuk cephesinin geçişini izler. Genellikle sıcakların düşmesine ve kar yağışına neden olur.

2.KEŞİŞLEME: İstanbul yöresinde güney doğudan esen, halk dilinde ve denizcilerin verdiği addır . Uludağın eski adı olan keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır. Gündoğusu ve kıble arasında 135 dereceden esmektedir.

3.KIBLE: Güneyden Esen Ilık Hava Getiren Rüzgardır.

4.LODOS: Güneybatıdan esen rüzgarlara verilen addır. Gezici siklonların ülkemize daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür bu siklonların sıcak cephesinin geçişini izler. Sıcakların yükselmesine neden olur.

5.POYRAZ: Ülkemizde özellikle kış mevsiminde daha sık görülür. Bu mevsimde ülkemiz üzerine rusya ve sibirya üzerinden kutupsal havayı getirir . Sıcaklığın belirgin olarak düşmesine sebep olur. Yaz mevsiminde aşırı yüksek basınç alanından basra üzerindeki alçak basınç alanına doğru ilerleyen deniz üstü hava kütlelerinin ege ve türkiye üzerinde sapmaya uğrayarak kuzey doğudan esen poyraza dönüşür. Bu mevsimde serinletici etkisi vardır.

6.YILDIZ: Kuzeyden Esen Soğuk Hava Taşıyan Rüzgar Çeşididir.

7.GÜN DOĞUSU – GÜN BATISI: Doğudan ve Batıdan Esen Rüzgar Çeşitidir.

 

Yandaki rüzgargülünde yönlerine göre rüzgarların aldıkları isimler görülmektedir. Bazı rüzgarlar ara yönlerden gelirler bu durumda geldikleri ara yön hangi iki ana yön arasında kalıyorsa o iki ana rüzgar adı ile anılırlar. Yıldızkarayel, Gündoğusu, Keşişleme gibi...

Pratik hava tahminlerinde barometrik basınç değişim süreci ile o süreçte esen hakim rüzgarın yönü önemlidir. Bu durumda yanımızda PUSULA bulundurmamız gerekecek.

Rüzgarlar şiddetlerine göre de isimlendirilirler. Esen rüzgar şiddetine bağlı olarak çevrede özellikle en rahat takip edilebilecek şekilde su yüzünde değişiklikler yaratır. Bu değişikliklerden rüzgarın şiddetini tahmin edebiliriz. Alttaki tabloda rüzgarların şiddetlerini, şiddetlerine göre aldıkları isimleri ve çevrede yaptıkları değişikliklere göre tespit edilmelerine ait pratik bilgileri bulunmaktadır. Beauford ölçeği pratik tanımlamalarda hatta hava tahmin raporlarında dahi kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deniz Piyasası Vitrin İlanları

Marin elektrikçi, elektrik sistemleri 
Jetboat Jetbot üretim tekne imalat 
SU SPORLARINDA YENİ DÖNEM JETBOAT 
GPS ALICI+3D HARİTA NAVIGASYON 
5.8m-Panga boat, fiberglass fishing boat 
Inflatable boat,Rescue boat 2.0 M - 6.5 
Rigid Inflatable Boat,Rib Boat 6.6m/22fe